Kto może obsługiwać wózki widłowe

0 Comments


 

Operator wózka widłowego to wbrew pozorom bardzo odpowiedzialne stanowisko. Nie tylko ze względu na to, iż są punktem krytycznym dla zachowania ciągłości pracy, ale też przez zagrożenia jakie niosą ze sobą źle obsługiwane wózki widłowe.

Obsługa wózka widłowego – wymagania

  • Osobą chcące podjąć pracę w charakterze operatora wózka widłowego muszą mieć ukończone 18 lat. Dopiero od osiągnięcia pełnoletniości (w Polsce ustawowo 18 lat) można ubiegać się o licencję na wózki widłowe.
  • Oczywistym jest więc, iż bez uprawnień operatora nie mamy prawa zasiadać za stery tych pojazdów. Operator jak każdy pracownik powinien mieć orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy.
  • Pracownik po zatrudnieniu musi odbyć także szkolenie BHP oraz instruktaż stanowiskowy.
  • Każdy operator musi być zapoznany z instrukcja wózka widłowego, z którego korzysta oraz z wewnątrzzakładową instrukcją transportu.
  • Pracownik powinien zostać zapoznany z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku operatora wózków widłowych.

Niektórych może zdziwić wśród wymagań brak zaświadczenia o odbytych (i pozytywnych) testach psychotechnicznych, jednak już w 2009 roku ten wymóg został zniesiony przez Ministra Gospodarki. Jednakowoż niektóre firmy dalej wymagają przeprowadzenia takiego badania. To tylko pokazuje, że wózki widłowe to sprzęt dla odpowiedzialnych osób

Operator wózka widłowego przede wszystkim powinien być osobą odpowiedzialną, co zostało już nakreślone wyraźnie na wstępie. Osoba chcąca obsługiwać wózki widłowe powinna ponadto wykazać się dużą cierpliwością oraz zdyscyplinowaniem.

 

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *