Jak zwiększyć wydajność w pracy?

0 Comments


Celem każdego przedsiębiorcy jest ciągłe zwiększanie wydajności jego firmy bądź też firm jeśli prowadzi ich kilka. Tak naprawdę można to robić na dwa sposoby, albo w sumie na trzy, ale ten ostatni jest mało humanitarny i na dłuższą metę może nam się odbić czkawką. Oczywiście w pewnym momencie dalsze zwiększanie wydajności przekracza granicę opłacalności. Dlatego tak samo w tej dziedzinie, tak jak we wszystkim innym co robimy w życiu powinniśmy, a nawet musimy zachować umiar.

Sposoby na zwiększenie wydajności

Jak już wspomniałem istnieją dwie szkoły, z których można czerpać na zmianę, a nawet powinno się w zależności od punktu w jakim znajduje się firma. Jedna ze szkół mówi o zwiększaniu liczby pracowników. Tajemnicą poliszynela jest, że wraz z wzrostem zatrudnienia (oraz proporcjonalnym wzrostem sprzedaży produktów/usług) rosną zyski. I w zależności od tego jak duża jest nasza firma ich przyrost może być większy niż liniowy. Powiększając 5 osobową firmę dwa razy, jesteśmy w stanie pewne obowiązki bardziej efektywnie rozłożyć, a co za tym idzie zwiększa się wydajność w firmie. I to właśnie o to w tym chodzi, gdyż samo zatrudnienia pracowników i liniowy wzrost zysków nie równałby się wzrostowi wydajności. To właśnie dodatni wzrost zysków względem kosztów produkcyjnych jest miarą wzrostu wydajności.

A gdzie tutaj wózki widłowe? Te prawa są uniwersalne dla firm wszystkich branż. W przypadku wózków widłowych pierwsza opcja wiąże się z dużym nakładem inwestycyjnym. Jednak mając odpowiednie zaplecze handlowe jest to jak najbardziej opłacalna opcja.

Drugim sposobem na zwiększenie wydajności jest podniesienie komfortu pracy. Taką inwestycję można śmiało połączyć wraz ze zwiększaniem jakości. Najlepsza inwestycja to taka, dzięki której możemy poprawić jednocześnie kilka obszarów w naszej firmie. I tak po przez na przykład zainwestowanie w lepiej przystosowane do pracy wózki widłowe można zarazem zwiększyć komfort pracy operatorów, co uczyni ich bardziej zadowolonymi z pracy, ich wydajność dzięki temu będzie wolniej spadać. A to nie wszystko. Trzeba także mieć na uwadze to, iż wraz z lepszym sprzętem, lepszym samopoczuciem oraz wypoczęciem pracowników rośnie dokładność wykonywanych prac.

Bez kapitału ludzkiego ani rusz!

Obie techniki jak wspomniałem można wykonywać na przemiennie w zależności od tego co chcemy uzyskać i w jakim punkcie znajduje się firma oraz oczywiście charakterystyki branży, w której się znajduje. Zatrudnienie nowego pracownika w branży usługowej jest niejednokrotnie tańsze niż przygotowanie stanowiska pracy dla operatora wózka widłowego. Polecam każdemu chcącemu rozwijać swoją firmę do skrupulatnych obliczeń! Aha i pamiętajcie, że bez kapitału ludzkiego wcześniej czy później każda firma upadnie, a więc należy dbać, aby ten był lojalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *