Budujemy flotę- leasing, wynajem długoterminowy, a może carsharing?

0 Comments


Optymalizacja kosztów przedsiębiorstwa to stały element w zarządzaniu firmą. Optymalizacja kosztów to nie tylko analiza wydatków dotyczących liczby zatrudnianych pracowników, ale także technologią, bez której coraz częściej wiele firm generowałoby znacznie wyższe koszty. W zależności od branży i specyfiki funkcjonowania firmy, koszty technologiczne mogą zawierać się w tzw. gospodarce transportowej, który w przypadku firm o rozbudowanej strukturze logistycznej może stanowić zdecydowany udział wykorzystywanych środków.

Aby nie marginalizować firm z sektora MŚP problem związany z finansowaniem transportów spotyka także małych przedsiębiorców, dla których ważny jest szybki dojazd do klienta czy bezproblemowe dostarczenie usługi, i choć mowa o flocie jest pojęciem zdecydowanie zbyt dużym, jednak zaplecze pojazdów- czy to samochodu osobowego dla przedstawiciela handlowego i dostawczego, którym przewożone są wyroby wymusza realne oszacowanie kosztów utrzymania.

Zarządzanie transportem w firmie należy zdecydowanie do obszarów strategicznego planowania. Dobre zorientowanie na rynku, wśród ofert a także racjonalne podejście do kosztów utrzymania pojazdów firmowych pozwala na zminimalizowanie wydatków związanych z dystrybucją.

Odpowiednio zoptymalizowany sposób zarządzania transportem w firmie pozwala na stworzenie konkurencyjnej struktury na rynku. W tym wypadku koszty związane z dystrybucją- dostawą usług mają podobne znaczenie co sama cena usługi, co nadal stanowi silną motywację zakupową wśród konsumentów.

Samo zarządzanie transportem w firmie to nie tylko koszty związane z omawianą w artykule eksploatacją, ale także z magazynowaniem i obsługą wewnętrzną towarów, dokładnością obsługi oraz ewentualnym szacowaniem strat spowodowanych nieprawidłowym transportem, załadunkiem, odległościami i częstotliwością dostaw. Do tego należy doliczyć także same koszty związane z utrzymaniem taboru- ocenami stanu technicznego, serwisowaniem, inwestycjami poniesionymi na rzecz unowocześnienia floty, zarówno pod względem wymogów dotyczących samego transportu i przepisów, jak i nowości usprawniających obsługę.

Jednym z elementów optymalizacji kosztów jest wybór odpowiedniego systemu gospodarowania. W tym wypadku mowa o podjęciu decyzji o odpowiedniej budowie zaplecza transportowego w firmie.

W dzisiejszym artykule poruszymy alternatywy w temacie budowy floty- leasing, wynajem długoterminowy oraz carsharing- cieszący się coraz większym zainteresowaniem sposób na rozwiązania transportowe w firmie.

Leasing samochodu

Z leasingu samochodowego korzysta wielu właścicieli firm. Chętnie korzystają z tej formy dzierżawy samochodów, zwłaszcza w sektorze samochodów osobowych, choć nie tylko. Leasing to forma kredytu połączona z dzierżawą Opłata ratalna leasingu dotyczy określonego czasu użytkowania pojazdu, po tym terminie samochód albo należy zwrócić do leasingodawcy lub wykupić za kwotę zazwyczaj niższą niż wartość rynkowa pojazdu.

Warto wspomnieć, że leasing nie dotyczy wyłączni samochodów, ale także maszyn, coraz częściej mebli czy wyposażenia biurowego.

Rodzaje leasingu

Decydując się na ofertę leasingową warto zwróci uwagę na różne jego rodzaje i znać różnicę pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to istotna różnica, zwłaszcza przy opłacie podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT naliczany jest stopniowo, przy każdej racie, w przypadku leasingu finansowego, podatek naliczony zostaje raz, od razu przy pierwszej racie, a do kosztów uzyskanych wlicza się jedynie odsetki od rat. Z tego względu leasing operacyjny pozwala na wrzucanie w koszty wszystkie wydatki związane z leasingowaniem- czynsz inicjalny, raty leasingu, wydatki na paliwo, przeglądy, doposażenie pojazdu. Leasing finansowy natomiast to odpowiednia forma dla osób, które nie tylko chcą być właścicielami pojazdu od początku trwania umowy, ale chcą odliczyć również całość podatku VAT od razu. Pamiętaj, że wybierając leasing na firmę od 1 stycznia w życie weszła ustawa dotyczące sposobów rozliczania podatku VAT związanego z leasingiem.

Pamiętaj, że po zakończeniu okresu leasingowego przedmiot możesz wykupić. Pamiętaj, że warunki wykupienia leasignowego samochodu są o wiele korzystniejsze niż oferta rynkowa. Zawsze taki pojazd możesz odsprzedać jako samochód poleasingowy. Alternatywą jest rezygnacją z wykupu pojazdu, wtedy leasingodawca wypłaca wynagrodzenie.

Samochody poleasingowe

Alternatywą dla zbudowania floty lub wyposażenia firmy w kilka samochodów dla handlowców są giełdy samochodów poleasingowych. Bardzo często zdarza się, że na giełdzie znajdą się nie tylko samochody osobowe obsługiwane przez handlowców, ale także samochody firmowe wykorzystywane jako samochody prywatne przez właścicieli firmy lub osoby zasiadające w zarządzie. Warto podczas aukcji poznać historie pojazdu- dowiedzieć się kto nim jeździł lub jakie obejmował stanowisko.

Jeśli posiadasz firmę usługową, która dopiero się rozwija i szukasz niedrogiego i sprawnego samochodu dostawczego taka forma może okazać się najbardziej korzystna. Samochód dostawczy poleasingowy to nie tylko duża oszczędność kosztów, ale także pewny zakup- samochody dostawcze poleasingowe z uwagi na umowy zawierane z leasingodawcami przechodzą pełny serwis, są ubezpieczone, a wszelkie usterki nie tylko są odnotowane, ale także naprawiane w autoryzowanych salonach serwisowych.

Wynajem długoterminowy samochodów

CFM (ang. Car Fleet Managment) czyli wynajem długoterminowy pojazdów to alternatywa dla leasingu, chętnie wybierana zwłaszcza przez małe firmy. Jedyną znaczącą różnicą jest bark możliwości wykupienia wynajmowanego pojazdu, choć to także zależy od rodzaju sporządzonej umowy z właścicielem pojazdu. Jeśli wynajem długoterminowy trwa kilkanaście miesięcy nierzadko właściciele pojazdów są chętni do ich sprzedaży.

Istnieje wiele korzyści płynących z wynajmu samochodów. Przede wszystkim zmiana kategorii odpowiedzialności, to właściciel pojazdu odpowiada za jego stan techniczny, bieżące serwisy, ubezpieczenie i niezawodność. Dodatkowo, z uwagi na rodzaj umowy praktycznie cały koszt wypożyczenia pojazdu możemy doliczyć do kosztów. To także spora oszczędność, zwłaszcza jeśli prowadzimy działalność, która nie wymusza na nas stałego dostępu do większego pojazdu. Istnieją firmy na rynku, które oferują wypożyczenie samochodu usługowego na okres kilku dni lub kilku godzin- rozliczenie w tym przypadku dotyczy albo okresu wypożyczeniu lub odległości- zwłaszcza jeśli do prowadzenia pojazdu wymagane są inne uprawnienia.

Car-sharing- nie tylko dla przedsiębiorczych

Car-sharing to od kilku lat w Polsce totalny hit, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy samochodów. Główna oferta wynajmu dotyczy samochodów osobowych, ale z uwagi na duże zainteresowanie wiele firm poszerza swoją flotę również o wynajem krótkoterminowy samochód kompaktowych lub dostawczych.

Firmy oferujące usługi car-sharingowe to odświeżony wizerunek firm zajmujących się dostawą lub przeprowadzkami.

Car-sharing to dobre rozwiązanie dla osób, które na stałe mieszkają w centrum miasta, na co dzień nie korzystają z samochodu, dlatego jego posiadanie jest po prostu nieekonomiczne. To także dobre rozwiązanie dla osób, które w życiu kierują się ekologią. Wiele firm obecnie posiada samochody ładowanie elektrycznie, które posiadają korzystny wpływ również na poziom zanieczyszczenia powietrza w centralnych ośrodkach miejskich.

Dodatkowo car-sharing stworzył także szeroki obszar dla całego sektora IT, z uwagi na formę najmu samochodu, która nierzadko całkowicie odbywa się online, jest ogólnodostępna, nie jest konieczne osobiste odbieranie samochodu z siedziby firmy.

Car-sharing- opłaty

W zależności od ilości firm oferujących usługi car-sharingowe stawki mogą się między sobą różnić. To rynek rozwijający się, dlatego działania marketingowe wśród firm mocno się zmieniają- zarówno cenami wynajmu samochodów, liczbą oraz dostępnością pojazdów, klasą samych samochodów, kończąc na sposobie rezerwacji czy obsługi klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *